DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

O medu

MED                                             

Med se řadí mezi čisté přírodní produkty, které se využívají po staletí v lidovém léčitelství pro své vše léčivé účinky. Je to téměř jediná potravina, která hned po použití přechází přímo do krve člověka. Med je proto nejen skvělou potravinou,ale i výborným a biologicky vysoce hodnotným produktem.

Med je velmi dobrý doplněk zdravé výživy dětí, rekonvalescentů, sportovců aj.

Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu a tím snižuje riziko onemocnění. Má také velké antibakteriální účinky. Biologické působení je velmi rozsáhlé. Používá se na léčbu onemocnění cest dýchacích, nachlazení, chudokrevnosti, ledvinových potíží, nemocí srdce, nemocí žaludku, ale i alergií aj.

Med je hodnotná potravina přírodního charakteru, vytvořena společenstvím včel. Včely sesbírané sladké šťávy květin (nektaru), či stromů (medovice) přetvářejí, kombinují a obohacují svými specifickými látkami. Šťávy ukládají a nechávají zrát v plástech. Med slouží včelám po celé zimní období jako potrava.

Výroba medu

Každý rok v červnu vybereme z úlů rámky naplněné medem který ručně odvíčkujeme a v medomedu vytočíme . Následně se med zahřeje na cca 60°C a přelije se přes plátno, aby se zbavil případných nečistot. Med naléváme do sklenic a na sklenici nalepíme etiketu.
 
V červenci vybereme druhou várku rámků , ze kterých se stejným způsobem vytáčí medovicový tmavší med.
 
Po vytočení veškerého medu se na včely nesmí zapomenout a nejlépe do začátku září včelám dáme do úlů flašky s vodou s rozpuštěným cukrem. 
 
Na jaře se jim opět vrátí rámečky do úlů.

 

Proč raději  med , než  cukr ? 

Med na rozdíl od řepného cukru obsahuje jednoduché cukry v biologicky vyváženém systému. Organizmus tak není zbytečně zatěžován a ušetřenou energii může využít např. pro vlastní regeneraci.

 

Jaký  druh  medu  je  nejzdravější,  nejlepší?

Kvalitní, zdravé a chutné jsou všechny druhy medu. Záleží na každém, jaký si oblíbí.                                                                                                         

Květový med

ento druh medu  ochází z květů rostlin, keřů a stromů. Jeho barva je světle žlutá. Květový med je lehce stravitelný, obsahuje především jednoduché cukry - glukózu a fruktózu. Jsou v něm také zastoupeny bílkoviny pylu, může proto působit i protialergicky. Květový med je vhodný pro pastování, což je postup, při kterém med získá krémovou konzistenci vhodnou např. pro namazání na chléb. Pastovaním nedochází k poškození medu.
 
Medovicový med
 
Tento druh medu je zpravidla tmavší, což způsobují rostlinná barviva obsažená v míze dřevin. Obsahuje více fruktózy a dextrinů, hlavně větší množství minerálních látek a stopových prvků, prospívající lidskému organizmu. Mají charakteristickou, velmi lahodnou vůni a chuť, pro které jsou tyto medy velice oblíbené. Barva medovicového (lesního) medu je tmavě hnědá, s nádechem do červena.
 

Smíšený med

Jedná se o směs květových a medovicových medů. Smíšený med proto obsahuje přírodní látky jak z nektaru léčivých rostlin, tak i cenné minerální látky a stopové prvky z lesních medů. Smíšený med má výhody květového i medovicového medu. Smíšený med je velice hodnotný a u nás značně oblíbený. 

 

 Pastovaný med

Jedná se o přírodní, zpravidla květový, případně smíšený med, speciálně upravený do pastové konzistence řízenou krystalizací. Med je zpracován pouze mechanicky, bez jakýkoliv přísad . Med je proto plnohodnotný přírodní včelí med, který si uchovává všechny cenné látky a v průběhu času se již nemění - dále nekrystalizuje. Má světle bělavou až nažloutlou barvu a výbornou, lahodnou chuť. Snadno se roztírá, ale neteče, proto je vhodný zvláště pro děti. Krémové medy jsou velice oblíbené.

________________________________________________________________________________________

 

Skladování medu

Vysoký obsah cukrů působí do značné míry samokonzervačně, přesto je však nutno při skladování dodržovat určitá pravidla.
Med skladujte při teplotě do 15 °C v suchých místnostech. Med je třeba chránit před přímým slunečním světlem.
K uskladnění je nejvhodnější použít nádoby ze skla. Ve vhodných podmínkách si med udrží kvalitu až 2 roky.
 
Med je hygroskopický, tzn. velmi dobře absorbuje vlhkost z okolí. A nejen vlhkost, ale i pachy. Pokud tedy necháme sklenici s medem delší dobu otevřenou, vrchní vrstva medu ve sklenici se naředí vodou a med začne kvasit.
 
 Co dělat, když med zkrystalizuje?
Krystalizace je přirozenou vlastností medu. Nejdříve krystalizuje med řepkový - ještě v plástech, nebo několik dnů po vytočení. Ostatní květové medy krystalizují později, za několik dnů až týdnů, smíšené a medovicové medy i za několik měsíců. 
 
Zkrystalizovaný med můžete sami snadno ztekutit. Nnejlépe tak, když uzavřenou sklenici s medem postavíte do teplé vody (maximálně 50 stupňů Celsia). Toto krátkodobé ohřátí medu neuškodí.
 
 
 
 
 
 Med jako lék 
 
Med působí protizánětlivě, zlepšuje trávení, posiluje psychiku a srdce.
Používá se při léčbě nemocí srdce, jater, žaludku, střev, ledvin, močového ústrojí, chřipkových onemocnění, černého kašle, tuberkulózy plic.           
 
,,Sklenice včelího medu – půl lékárny doma"
 
      Prevence je lepší než léčení. Med zvyšuje přirozenou odolnost organizmu. Příznivě ovlivňuje krevní oběh, vyživuje srdce, obsahuje látky tvořící kosti. Pylová zrna v květových a smíšených medech jsou zdrojem vitamínů.
 
,,Med – to je přírodní čistý produkt včely medonosné, který byl kdysi výsadou králů."
Dnes si ho může dopřát každý.
 
  Med v lidovém léčitelství : 
 
1. Při rekonvalescenci po různých nemocích. Boj s nemocí je námaha, organizmus potřebuje spoustu energie. Přidejte si lžíci medu do mléka.
 
2. Záněty horních cest dýchacích : med v teplém mléce nebo čaji s citronem proti.infekci.
 
3. Žaludeční vředy vzniklé překyseleností žaludku – med snižuje sekreci žaludečních šťáv  na  polovinu. Na lačný žaludek 1 lžíci denně.
 
4. Nespavost : před spaním kávovou lžičku medu.
 
5. Onemocnění jater a žlučníku : usnadňuje léčení ovocnými cukry. Zánět.žlučníku: pravidelným užíváním medu může dojít k uklidnění.
 
6. Žloutenka : denně med – případně míchat s ovocnými šťávami a vodou.
 
7. Nedostatek krevního barviva (hemoglobinu): doporučuje se tmavý med, který obsahuje více železa, mědi a hořčíku. Denně dávat do mléka nebo  čaje  2 ořechy a lžíci medu. Dobré výsledky při chudokrevnosti.
 
8. Přecitlivělé  nervy: nejlépe lžíci medu ráno na lačný žaludek a lžíci medu večer před spaním.
 
9. Pálení žáhy : med se užívá  místo jedlé sody.
 
10.  Při zácpě : před spaním kávovou lžičku medu – upravuje stolici.
 
11. Při cukrovce : neškodí užívat denně kávovou lžičku světlého medu při dodržování ostatní diety.
 
12.  Poruchy trávení, plynatost : med upravuje trávení a zamezuje vzniku bolesti.
 
13. Při nadbytku tuku v  lidském organizmu : med obsahuje enzymy, které.podporují trávení. Je tedy částečně prostředkem proti otylosti.
 
14. Těhotné ženy : mají zkonzumovat alespoň 5 kg medu v průběhu těhotenství. Plod tak dostane látky, potřebné ke zdárnému vývoji.
 
15. Novorozeňata a děti vůbec: sladit i kojeneckou stravu květovým medem.Obavy z průjmu jsou zbytečné. Med je prospěšný pro děti v každém věku.Není pravda, že med způsobuje zubní kaz u dětí, naopak, med zdraví dětí velmi  prospívá. 
 
 
 
 
Med je vzácně vyvážený přírodní produkt . Je to velice cenná přírodní látka, která by neměla chybět v naší stravě.Med je čistý přírodní produkt a účinný tradiční lidový lék. Odpovídá zdravé výživě a zvyšuje přirozenou odolnost lidského organizmu.
 
 
 
 
__________________________________________________________________________________________________
 
Zajímavosti:                       

 V létě, kdy je rozvoj včel největší, má jedno včelstvo 60 000 - 100 000 včel-dělnic, 600 až 2 000 trubců a jednu matku - královnu.

Včelstvo samo spotřebuje za rok 20 - 40 kg pylu, 70 - 90 kg medu a okolo 80 litrů vody.
 
Pro získání 1 kg medu musí včely navštívit i několik milionů květů.
Včela často nalétá  za snůžkou až 100 km za den.
 
V době největšího rozvoje včel (květen) naklade matka až 2 000 vajíček denně, tj.3x více než sama váží. Aby toho byla schopna, je vyživována včelami mateří kašičkou.
 
Aby včelstvo dobře přezimovalo, musí mu včelař na podzim dodat 10 - 25 kg cukru.
 
 1 litr zralého medu váží 1,42 až 1,44 kg.
 
 Rychlost letu nezatížené včely činí asi 60km/hod, rychlost letu včely zatížené nákladem je 30 km/hod.
 
Včely létají za potravou až 7 km od svého domova. Vzdálenost 2 km od stanoviště je hranicí, kdy včela ještě pracuje s užitkem.
 
Včelí vosk vylučují včely ve tvaru jemných šupinek připomínajících lichoběžník. Na 1 kg je jich třeba přes 4 miliony.
 
 V lidské krvi bylo zjištěno 24 stopových prvků, z nichž 22 je obsaženo ve včelích produktech.
 
Včely se brání žihadlem. Každá včela, která bodne, se poraní tak, že za několik okamžiků umírá.
 
Včelstva jako společenství se vyvíjela asi 80 milionů let.
 
 Letní včely žijí 2 - 8 týdnů. Některé včely ,které přezimují,se dožívají 8 - 9 měsíců.
 
Matka používá své žihadlo pouze v boji se sobě rovnou, jen v souboji proti jiné matce, nikdy jindy, i kdyby měla zahynout.
 
K vytvoření 1 kg vosku potřebují včely 3,5 kg medu a 50g pylu.
 
Včely si dokáží stejně jako lidé předávat informace o věcech, vzdálených v prostoru i čase.Tancem informují o umístění typu a kvality potravy, kterou objevily. Aby byla „včelí řeč“ úplná, dorozumívají se včely také zvukem.